نتیجه تصویری برای ‪maryam mirzakhani‬‏
پروفسور مریم میرزاخانی دانشمند جوان ایرانی که موفق به دریافت جایزه 
معتبر بین المللی فیلدز به خاطر تحقیقات خود در زمینه علم ریاضی شده
است در مصاحبه ای با وب سایت " clay mathematics institute" گفت به
 عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد آمریکا 
بارها مجبور بوده توضیح دهد که زنان در ایران امکان راه یابی به دانشگاه 
را دارند.جایزه فیلدز به لحاظ اعتبار و اهمیت، به عنوان "نوبل ریاضیات" توصیف 
می شود.

میرزاخانی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت های نظام آموزشی در ایران و آمریکا می گوید: نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد بارها مجبور شدم کاملا توضیح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه را داشتم.

میرزاخانی از سال 1999 و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ریاضی در دانشگاه هاروارد به آمریکا مهاجرت کرد. وی در سال های 1994 و 1995 برنده مدال المپیاد بین المللی در ریاضی شد.

واشنگتن پست می نویسد : آمار دانشجویان ایرانی در مقاطع تحصیلی تکمیلی در داشگاه های آمریکا رو به افزایش است.

نخستین زن برنده واشنگتن پست می نویسد : زنان ایرانی با وجودی که بیش از 60 درصد ورودی دانشگاه ها را تشکیل می دهند اما در مقاطع تحصیلی تکمیلی در دانشگاه های ایران ، توفیق کمتری داشته‌اند.

واشنگتن پست می نویسد اطبق آمارهای ورودی دانشگاه های دولتی در ایران زنان از سال 2001 به لحاظ حجم ورودی دانشگاه ها بر مردان فزونی یافتند و از این سال همواره آمار ورودی دختران به دانشگاه از پسران بیشتر بوده است.

به نوشته سایت ویکی پدیا، جایزهٔ فیلدز یا نشان فیلدز (Fields Medal) هر چهار سال یک بار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلد در کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از 40 سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود.

جایزه فیلدز به طور رسمی از سال ۱۹۵۴ اهدا می‌شود. این جایزه را «نوبل ریاضیات» می‌خوانند. به یاد داشته باشید که جایزه نوبل در رشته ریاضی اهدا نمی‌شود.

این جایزه شامل یک مدال به همراه  15 هزار دلار کانادا است. سکه از طلا ساخته شده و روی آن تصویر نیم‌رخ ارشمیدس حک شده ‌است.